اجاره آپارتمان مبله در تهران

قسمت دوازدهم تاریخچه اجاره آپارتمان مبله در تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران
قسمت یازدهم تاریخچه اجاره آپارتمان مبله در تهران
مهر ۱۰, ۱۳۹۶
اجاره آپارتمان مبله در تهران
قسمت سیزدهم تاریخچه اجاره آپارتمان مبله در تهران
مهر ۱۵, ۱۳۹۶

قسمت دوازدهم تاریخچه اجاره آپارتمان مبله در تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران

باسلام خدمت شما دوستان بازدید کننده وب سایت نظام مبله. همانطور که در قسمتهای گذشته مشاهده کردید تهران و تاریخچه اجاره آپارتمان مبله در تهران را از دوران خیلی دور تا زمان حکومت داری قاجار و صفوی و همچنین علویان در تهران بررسی کردیم. از فعالیتهای امیرکبیر در راه ساخت و ساز و سازندگی این مرز و بوم یاد کردیم و در نهایت پایان حکومت صفوی را بررسی کردیم. امروز نیز همانند سایر سلسله پستها دوران حکومت و زمامداری پهلوی پدر و پسر را بررسی کوتاهی خواهیم کرد. لطفا تا پایان ما را همراهی نمایید.

دوران حکومت قاجار همانطور که در پستهای قبلی اشاره شد، یکی از دورانهای طلایی تهران در رشد و نمو اقتصادی و سیاسی بود. بطوریکه در سالهای آخر این حکومت آپارتمان مبله و اجاره آپارتمان مبله در تهران به اوج و رونق خود در سالهای اخیر رسیده بود. این سالهای طلایی زیاد دوام نیاورد و تا سال ۱۳۰۵ ادامه داشت. در این سال حکومت قاجار به پایان خود نزدیک میشد و سر آغازی بود بر دوران پهلوی و رضاخان.

از پایان دوران حکومت قاجار و ابتدای حکومت پهلوی تهران کماکان پایتخت ایران باقی ماند. با روی کار آمدن رضاخان تغییرات عمده ای در زمینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تهران بوجود آمد. در این دوران بود که ساخت های اقتصادی و تغییرات فرهنگی بیشتر به سمت غرب گروید و آغاز سرمایه گذاری خارجی در کشور بود. رضاخان با تغییرات عمده ای که در تهران و ایران بوجود آورد سبب دگرگونی های بسیاری در کشور شد. این دگرگونی ها سبب شد بازار مسکن و شهرسازی در تهران و ایران رشد چشمگیری داشته باشد و بسیاری روی به اجاره آپارتمان مبله در تهران بیاورند.

 

 

از تغییرات عمده ای که رضاخان جهت تغییر اوضاع کشور بوجود آورد میتوان به احداث راه آهن سراسری، ساخت ارتش، تقویت ارگان ها و سازمانهای دولتی و ایجاد بانک ها در کشور اشاره کرد. احداث این بانک ها در سراسر کشور سبب شد تا قدرت خرید مردم در زمینه مسکن افزایش چشمگیری داشته باشد و اجاره آپارتمان مبله در تهران و همچنین قدرت خرید مردم در آپارتمان مبله افزایش یابد.

این تغییرات کلی و اساسی در ساختار کشور سبب رشد چشمگیر مهاجرت ب تهران شد. از یک سو با ایجاد راه آهن سراسری حمل و نقل مهاجران به تهران ساده شده بود و از سوی دیگر رضاخان بدلیل رشد واردات و صادرات به تهران، راههای اصلی جهت جابجایی بار و مسافر از سمت شمال تهران ( جاده چالوس امروزی )، جنوب، شرق و غرب بنا کرد. با وجود این تغییرات تهران که در گذشته شهری کوچک و دارای حصاری به دور خود بود تبدیل به یک شهر مدرن و پر جمعت شده بود. حصار ها از اطراف تهران برداشته شده بودند و راه جهت احداث آپارتمان مبله در تهران و اجاره آپارتمان مبله به دلیل وجود بازرگانان متعدد و اهالی تهران هموار گشته بود.

در دوران حکومت و زمامداری رضا پهلوی در تهران، بسیاری از اماکن و گذرگاههای اصلی پایتخت از جمله خیام و بوذر جهرمی عریض تر و طویل تر شدند تا تهران به شهری مدرن تر نسبت به گذشته تبدیل شود. در این دوران و در راستای مدرنیته سازی شهر تهران، بسیاری از ساختمانهای برجای مانده از حکومت های گذشته و از جمله ساختمان ارگ که میراث دوران قاجار بودند بطور کامل تخریب شدند و بجای آنها ساختمانهای مدرن، جدید و مجللی برای حکومت و سران حکومتی ساخته شد. این در حالی بود که در کنار این ساختمان های مجلل آپارتمان مبله جهت سکونت نوکران و درباریان ساخته شده بود و بصورت اجاره آپارتمان مبله در تهران در اختیار آنان قرار داده شده بود.

دانشگاهها، بیمارستان پانصد تخته خوابه و استگاه راه آهن از دیگر امکاناتی بودند که در آن دوران در جنوب تهران در اختیار شهروندان قرار داده شده بود و این در حالی بود که ساختمانها و ادارات دولتی به همراه کاح سلطنت در شمالی ترین نقطه تهران که دارای آب و هوایی نسبتا مناسبی بود ساخته شده بودند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.