اجاره آپارتمان مبله در تهران

اجاره آپارتمان مبله در خیابانهای اصلی تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران
خندق های تهران و تاثیر آنها بر اجاره آپارتمان مبله
آذر ۲, ۱۳۹۶
اجاره آپارتمان مبله در تهران
اجاره آپارتمان مبله در میدان های اصلی تهران
آذر ۱۰, ۱۳۹۶

اجاره آپارتمان مبله در خیابانهای اصلی تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران

باسلام خدمت شما دوستان عزیز. در این مطلب سعی داریم تمامی آنچه را که در خصوص خیابانهای تهران و تاثیری که این خیابانها بر اجاره آپارتمان مبله در تهران دارند را معرفی نماییم.

شاید در این زمان کلاً خیابانهای تهران از پانزده بیست خیابان اصلی و فرعی تجاوز نمی نمود که عبارت بودند از:

خیابان ناصریه – خیابان چراغ گاز – خیابان جباخانه – خیابان – گار ماشین – خیابان اسماعیل بزاز- خیابان لاله زار – خیابان لختی – خیابان جلیل آباد – خیابان باغ شاهده – خیابان حسن آباده – خیابان امیریه – خیابان منیریه — خیابان بلورسازی – خیابان مهدی موشی – خیابان شاه اباد – خیابان استانبول – خیابان علاء الدوله – خیابان نظامیه – خیابان واگن خانه یا باغ وحش یا فیل خانه – خیابان عین الدوله ه – خیابان اب سردار – خیابان دروازه شمیران ( در نوشته های قبلی نسبت به وضعیت استراتژیک این محله در اجاره آپارتمان مبله اشاره کردیم ) – خیابان صفی علیشاه – خیابان باب همایون یا خیابان در اندرون یا دالان بهشت یا خیابان سر در الماسیه – خیابان مللی – خیابان حاج عبدالصمد – خیابان ارامنه – خیابان امیر بهادر، که تعدادی از اینها هم اگر نام خیابان داشتند اما جز کوچه هایی کج و معوج تنگ و متروکه نبودند و طول آنها از چند صد قدم تجاوز نمی نمود. مانند خیابان نظامیه که از میدان بهارستان شروع شده به سرچشمه و خیابان ظل السلطان که از ضلع جنوب غربی این میدان شروع و به سه راه خیابان ملت ختم می گردید خیابانهای دیگر مانند خیابان ملل و حاج عبدالصمد و مهدی موش و خیابان پل امیر بهادر۶۷ و امثال آن که فقط نامی از آنها بگوش رسیده جز قلیلی در آنها سکونت مینمود.

 

اجاره آپارتمان مبله در تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران

 

خیابان باب همایون

اولین خیابان مشجر که خلاف دیگر خیابانها درخت و سایه در آن دیده می شد خیابان باب همایون یا خیابان سردر الماسیه یا خیابان ارل یا خیابان در اندرون یا خیابان دالان بهشت یا خیابان لقانطه یا خیابان نقاره خانه بود که همین خود باعث رشد اجاره آپارتمان مبله در تهران و بخصوص در این منطقه میشد و از ابتدای دروازه نقاره خانه که در دروازه ها ذکرش گذشت شروع شده بجلو سردر الماسیه یعنی در شمالی اندرون شاهی، محل نرده های شمالی فعلی وزارت دارایی می رسید، با طراوت و نظافت و دار و درخت و نهرهای پرآب دو طرف که اولین خیابان مرغوب شهر محسوب میگردید و از آنجا که معبر خاص شاه و درباریان بود از آن رسیدگی فوق العاده بعمل می آمد.

در دو طرف این خیابان چنارهای بلند سلامت یاف قد و اندازه ای بود که از دوران صفویه بجا مانده، نگاهداری شده، شاخه های آنها در عرض خیابان سر بهم داده در تابستانها با شاخ و برگهای خرم خود آنرا تاریا و روشن کرده فضای دلربا بوجود آورده پاتوق و تفرجگاه زیبا پسندان شناخته شده بود.

 

 

لقانطه

در ابتدای این خیابان کافه ای بود بنام «لقانطه» که آنرا مردی بنام غلامحسین خان لقانطه دایر کرده صورتی آبرومند بان داده و مشابه آن یکی هم در میدان در جلو این لقانطه حوض کاشی زیبایی وسط پیاده رو ساخته بود که أز نهر خیابان لوله کشی شده، فواره ای در وسط آن فوران مینمود، علاوه بر جریان قسمتی از آب نهر که از آن عبور می کرد و دور آنرا گل و گلدان و قلیانهای بلور بادگیر نقره چیده حاشیهٔ کنار نهر خیابان را چمن کاری و گلکاری نموده صفا و جلا و زیبایی جداگانه بآن داده بود. نخستین آپارتمان مبله های تهران که در آن زمان بصورت اجاره آپارتمان مبله در تهران به مردم واگذار شده بود نیز در کنار همین پیاده رو ها ساخته شده بود. علاوه بر داخل قهوهخانه که مشابه همین حوض را ساخته در و دیوار و سقف آنرا با عکس ها و تابلوها و دیوارکوب ها و چلچراغ های متعدد زینت نموده، تابستانها با چیدن میز و صندلی در پیاده رو و در زمستانها از مشتریان در داخل پذیرایی مینمود. بنابر رسم زمان چای و قلیان در درجهٔ اول متاع این کافه یا لقانطه یا قهوه خانه بود و قهوه دومین آن که هنوز در اینجا خلاف سایر قهوه خانه های دیگر که در آنها فروش قهوه به کلی از میان رفته بود بطالبان فروخته می شد و در تابستانها انواع شربت آلات مانند شربت به لیمو، سکنجبین، شربت آلبالو، شربت ریباس و همچنین بستنی و فالوده که عرضه میگردید. اگرچه این کافه مانند تمام قهوه خانه ها از پیش از آفتاب دایر و بعد از دکاکین تمام کسبه تعطیل میگردید اما جوش و جلای آن از دو سه ساعت بغروب مانده تا یکی دو ساعت از شب گذشته بود که اعیان و رجال با اسب و کالسکه، درشکه و اتومبیلهای سواری خود، که این مرکب کم کم و تا و تولد زیر پای بزگان پیدا شده بود، در آنجا تفریح و وقت گذرانی میکردند و کافهای بورد تقریباً گران قیمت که ۹۹ برابر قهوه خانه های دیگر پول می گرفت و به اعیان و اشراف اداریهای والا مقام و فرنگ دیده ها و روزنامه نگاران و نویسندگان اختصاص یافته بوده است.

قورخانه

کمی پایین تر از این لقانطه اداره قورخانه بود که مرکز اصلی آن در سمت غرب اواسط خیابان با دری بزرگ و جلوخانی نیم هلال دیده می شد و هنوز هم در و جلوخان و سردر آجری آن برجای میباشد و کم و بیش دکان های بسته ای در ردیف آن که بعضی از آنها که در سال یکی دو ماه جهت فروش خوراکی هایی مانند توت تازه و خرید و فروش گنجشکهای خواننده، امثال قناری و سهره و بلبل در تابستان ها باز شده دوباره تعطیل میگردید. قورخانه اگرچه عمل رسمیش ساختن اسلحه و مهمات و ساز و برگ جنگی بود اما کمتر اثری از آنها بچشم میخورد و تنها فعالیتش تهیه وسایل آتشبازی بود که جهت نمایش شبهای اعیاد و جشنهای ملی و مذهبی و امثال آن بکار میآمد، مانند تابلوهایی از پرچم و تاج و شیر و خورشید و مشابه آن که از لوله های باروت در سمت می شد و فشفشه و ترفه و خمپاره که به آن «قمباره» می گفتهٔ و کوزه و ترفه و پاچه خیزل یا پاچه خزلی و امثال آن که اوقات بی مصرف کارکنان انرا مشغول مینمود.
 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *