اجاره آپارتمان مبله در تهران

اجاره آپارتمان مبله در میدان های اصلی تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران
اجاره آپارتمان مبله در خیابانهای اصلی تهران
آذر ۶, ۱۳۹۶
اجاره آپارتمان مبله در تهران
دوچرخه و تاثیر آن بر اجاره آپارتمان مبله در تهران
آذر ۱۵, ۱۳۹۶

اجاره آپارتمان مبله در میدان های اصلی تهران

اجاره آپارتمان مبله در تهران

با سلام. امروز مطلب کوتاهی در خصوص میدان های تهران و ساخت و تاریخچه ی آنها و همچنین تاثیرات اساسی این میدانها در کوتاه کردن راهها، نظم بخشیدن به شهر و در نهایت رونق بخشیدن به اجاره آپارتمان مبله در تهران بکنیم. لطفا تا انتهای این مطلب نیز با ما باشید.

میدان ارک تهران

این میدان قدیمی میدانی به مساحت فعلی بود با حوض بزرگی همسطح زمین در وسط، آپارتمان مبله هایی در اطراف و اشجاری از درختان چنار و نارون و زبان گنجشلی در اطراف آن، محل گردش و تفرج و مرکز هوا دادن بلبل و سهره و قناری و عشق بازها و مکان آبتنی از ظهر تا عصر بچه ها و جوانهای محل در تابستانها و گردشگاه عصرها تا اول شب بازاری ها و به بازاری ها و صورت پسندها و اهل حال و هوس که تخمه فروشها و بستنی فروشها و دل جگری ها هم موقعیت آنرا تکمیل می کردند. البته گفتنی است افرادی که بصورت اجاره آپارتمان مبله در اطراف این میدان سکونت داشتند از این وضعیت چندان رضایتی نداشتند. ساعت ورود پرنده بازها به این میدان از اذان صبح بود که ابتدا بلبل بازها به آن رو آورده از جویهای گلی اطراف و باغچه های لجنزار آن به فراهم کردن کرم دراز برای بلبل هایشان برمیآمدند، بعداً تا سهره بازها و کرلد بازها و قناری بازها که بنوبت رسیده قفسهای پرنده های خود را به لب کولهٔ سنگ حوض آن قرار داده چندلوار مقابلشان نشسته گوش به نغمه ها و چشم به حرکات انها می داشتند و بدبده بازها که روپوش های قفسهای حیوانات خود را برداشته آنها را مقابل هم به درختها آویخته صداهایشان را سرمی انداختند. در قسمت جنوب حوض، محل پیکرهٔ فعلی، بالای سکویی که دورش اواخر زنجیر کشیده شده بود (توپ مروارید) قرار داشت و این توپی بود که طبق عقیدهٔ عوام نادرشاه به وسیلهٔ ان افاغنه را از ایران رانده و توپی نظر کردهٔ شاه چراغ که بدون کمال اسب و ناقله و وسیله ای از شیراز تا باینجا آمده در این محل قرار گرفته بی حرکت شده بود، خلاف شرح واقعی خود آن که در زمان فتحعلیشاه ریخته شده، دستور ساخت و مادهٔ تاریخ آن بر انتهایش (محل قرار دادن فتیله) نقش شده بود. سبب مروارید بودن نام انرا هم اینطور ذکر می کردند که با یکی از گلولههای آن دیوار قلعه ای خراب شده خمره ای از آن مروارید نا سفته فرو میریزد که هر دانهٔ ان خراج هفت مملکت بوده، همان سبب پیشرفت و رونق کار نادر میشود و حال انکه نادرشاه سال ها جلوتر از خلقت آن توپ میزیسته بلکه شاید گلوله ای هم از آن پرتاب نشده بود. اما اصل نام او از جهت نقش شبیه گردنبند مرواریدی بود که بر گردن آن تعبیه شده بود.

 

 

 

این توپ حدود دو متر و نیم طول لوله و ضخامتی از سر تا انتها میان سی تا پنجاه سانت داشت که سرپر و از ته بوسیلهٔ فتیله آتش میگردید، دود این آتش برای افرادی که بصورت اجاره آپارتمان مبله در تهران در این مناطق سکونت داشتند بسیار آزار دهنده بوده و با کله ای لبه دار مانند کلاه بادمجان و با شباهت زیادتر به خود آن که از مفرغ ریخته شده به طرف انتها کلفت می شد با دو چرخ بزرگ چوبی که تسمه ای آهن به دورش کشیده شده در حدود یا ذرع ارتفاع از زمین قرار گرفته بود با قیافهای مشابه… که زنان و دختران خانه مانده را جهت بختگشایی و مشکل گشایی به طرف خود می کشید! چون بروایت شایع توپی بود نظر کردهٔ شاهچراغ که با پای خود تا به اینجا آمده در همین نقطه رو به قبله متوقف گردیده، در این صورت میتوانست سببی باشد تا کارگذاری کارهای پیچیده و گره گشایی بخته ای فرو بستهٔ زنان و دختران نماید و بدین جهت هر شب جمعه از عصر بلند تا تاریکی شب زن ها و دختران بی صاحب و بدون مراقبی که به دور آن جمع شده از سر و کول آن رفته بر چرخ های آن با قفل و پارچه و نخ و طناب و تکه های چارقد و چادر دخیل بسته طلب حاجت می کردند و بر لولهٔ آن سوار شده از سر به طرف پایین سر خورده، یا بر سر ان نشسته چنانکه به خر مراد سوار شده اند خود جنبانده مقصد و مطلوب مورد نظر نیت می کردند و مردان ولگرد و جوانان هرزه ی خوش آب و رنگ هم که میانشان لولیده از زیر لوله نظر به بالا افکنده حظ بصر برده به شوخی باردی و متلاف پرانی پرداخته بسا بی بند و بارهایشان را نیز که در کوچه پس کوچه های تکیهٔ منوچهرخان کشانده به معجز توپ حاجت روا میساختند.
 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *